[:en]Features | RMS FPB building board[:et]Omadused | RMS FPB ehitusplaat[:]

[:en]

Features

Ludox RMS FPB is suitable for a wide range of applications and is always ahead in the building board technology meeting the stringent building regulations and demands for higher quality standards with durability, safety and economy.

Ludox RMS FPB is a modern, practical construction material of outstanding perfromance which is cost effective. It had been use in numerious high risk fire areas. fire protection applications, manufacture of fire doors.

Ludox RMS FPB is a fire retardant board with good noise attenuation and acoustic properties. It is fitted directly to metal or timber wall frames as a backing board. It also has the capability to accept direct render.

You can place an order building boards in custom dimensions.

 

[:et]

Omadused

Ludox RMS FPB sobib mitmesugusteks rakendusteks ning on ehitusplaatide tehnoloogias läbi aegade esirinnas, vastates rangeimatele ehitusnormidele ja rahuldades oma vastupidavuse, turvalisuse ja ökonoomsusega ka kõrgeimate kvaliteedistandardite nõuded.

Ludox RMS FPB on nüüdisaegne ja praktiline, esmaklassiliste omadustega kulutõhus ehitusmaterjal. Seda on kasutatud arvukates kõrge riskiga valdkondades, tuletõkkelahendustes ning tuletõkkeuste tootmises.

Ludox RMS FPB on tuld tõkestav ehitusplaat, millel on head tuletõkke omadused ning  mürasummutus- ja akustilised omadused. See paigaldatakse voodripaneelidena otse metallist seinakarkassidele. Materjal sobib ka vahetult krohvimiseks.

Võimalik tellida plaate erimõõtudes. Konsulteerida eelnevalt müügi esindajaga.

[:]
en_USEnglish